Što je orgazam?
Orgazam je fiziološka reakcija izazvana podražajima živčanih završetaka u erogenim zonama, a do koje dolazi u trenutku dostizanja vrhunca seksualnog užitka u kojem se tijelo oslobađa seksualne napetosti. Tokom orgazma dolazi i do kontrakcije mišića dna zdjelice i oslobađanja neurokemikalija koje preplavljuju mozak, a najčešće se opisuje kao intenzivan nalet osjećaja zadovoljstva i euforije u genitalijama i cijelom tijelu.
Orgazam mogu doživjeti osobe svih spolova, pa i transrodne osobe koje su se podvrgle operaciji promjene spola. Različite osobe mogu različito doživjeti orgazam, ali i ista osoba može doživjeti orgazam svaki puta različito, a također može doživjeti i različite vrste orgazama.
Orgazam može trajati od svega nekoliko sekundi, pa čak i do dulje od minute, može biti blag ili intenzivan, nekad se može postići brže i lakše, a nekad teže i sa više uloženog truda. Nekima je potrebna i dodatna stimulacija u vidu seksualnih igračaka kako bi dostigli orgazam. No, sve nabrojano je posve normalno i nije razlog za brigu.
Neke od važnosti orgazma su jačanje imunološkog sustava, poboljšanje cirkulacije i kardiovaskularnog zdravlja, antidepresivno djelovanje i smanjenje stresa oslobađanjem hormona sreće i endorfina, pa samim time i poboljšanje sna, podizanje razine zadovoljstva vlastitim tijelom, tako i samopouzdanja, u ljubavnom odnosu jačanje povjerenja i komunikacije među partnerima.
Što se sve događa u tijelu?
Do orgazma u pravilu dolazi putem stimulacije erogenih zona koje ne moraju isključivo biti genitalije. Tijekom orgazma se zbog oslobađanja različitih neurokemikalija, između ostalog i hormona sreće poput oksitocina, dostiže intenzivan osjećaj zadovoljstva. Povećava se krvni tlak, a disanje i otkucaji srca se ubrzavaju, povećava se protok krvi (značajnije u području genitalija) što dovodi do oticanja i poprimanja crvenila ili rumenosti kože. Također, dolazi do kontrakcije mišića u području genitalija, a moguće i u drugim dijelovima tijela. Karakteristično je kod muškaraca da tijekom orgazma ejakuliraju, a kod žena da stijenke vagine ritmički kontrahiraju, iako je moguće i da žene ejakuliraju (a to je moguće i tijekom seksualne aktivnosti).
Neposredno nakon orgazma dijelovi tijela poput klitorisa i glavića penisa mogu postati toliko osjetljivi da mogu biti neugodni na dodir. Tijelo se počinje oporavljati, koža po cijelome tijelu, pa i u području lica i vrata, još neko vrijeme može ostati crvenkasta ili rumena. Zbog povlačenja krvi, otečeni i nabrekli dijelovi tijela (najčešće klitoris i penis) vraćaju se u normalno stanje. U ovome trenutku, u pravilu, kod osoba prevladava osjećaj opuštenosti, pa čak i umora ili pospanosti, te lagane ugode i zadovoljstva.
Što sve utječe na sposobnost dostizanja orgazma?
Na postizanje orgazma i na probleme u vezi s njegovim postizanjem mogu utjecati vrlo različiti čimbenici od kojih su najučestaliji:
- veća životna dob
- problemi sa fizičkim zdravljem (npr. kardiovaskularne bolesti, neurološke bolesti, dijabetes)
- hormonska neravnoteža (niske razine estrogena ili testosterona) i hormonalne promjene (npr. promjene razine hormona tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoća, postporođajno razdoblje i menopauza)
- korištenje određenih lijekova (antidepresivi, antihistaminici, lijekovi za tlak i dr.)
- korištenje droga ili alkohola, pušenje
- nedostatak sna
- problemi sa mentalnim zdravljem i razna psihološka stanja, stres, anksioznost, depresija,
- ranija loša iskustva sa seksom i seksualne traume koje mogu stvoriti psihološke blokade u postizanju orgazma
- manjak samopouzdanja i negativan stav prema vlastitom tijelu
- smanjena osjetljivost živaca na podražaje i smanjena seksualna reakcija
- neodgovarajuća stimulacija erogenih zona
- monotonija u seksualnim aktivnostima
- nedostatak emocionalne povezanosti, povjerenja ili komunikacije sa seksualnim partnerom te različite potrebe i preferencije
- pritisak zbog visokih očekivanja
- Socijalni i kulturni utjecaj iz kojeg proizlaze tabui i uvjerenja o seksu i seksualnosti koja mogu dovesti do osjećaja srama ili krivnje
Među savjetima koji vam mogu pomoći poboljšati orgazam su u prvome redu eksperimentiranje radi otkrivanja onoga što dovodi do najboljeg užitka u vidu osjetljivosti na podražaje različitih erogenih točaka, najpogodnijih seksualnih položaja, vrsta stimulacije, pritiska i brzine stimulacije i sl. Eksperimentirati možete i samostalno i s partnerom, a također možete koristiti i seksualne igračke i druge dodatke (poput poveza za oči ili ulja za masažu) kako biste otkrivanje užitaka učinili lakšim. Tokom seksualne stimulacije se fokusirajte na osjećaj koji podražaj pruža (tokom cijele seksualne aktivnosti, bez fokusiranosti samo na krajnji cilj), povežite se s vlastitim tijelom te dišite dublje i sporije. S partnerom budite otvoreni glede vlastitih seksualnih preferencija i potreba. Naposljetku, brinite o mentalnom zdravlju kako biste bili opušteniji, a također i o fizičkom zdravlju kako biste bili što snažniji i izdržljiviji te s boljom cirkulacijom, a ne zaboravite i na važnost kegelovih vježbi u ovu svrhu.
Kako biste bolje razumjeli orgazam treba imati na umu da različite osobe mogu različito doživjeti orgazam što ovisi od različitosti tijela, njegovog istraživanja i preferencija. Također, i ista osoba može doživjeti različite orgazme. No, sve su razlike potpuno zdrave i normalne. Stoga treba izbjegavati uspoređivanje s doživljajima orgazma drugih i sa onime što se uvriježeno smatra o doživljaju orgazma. Zato preporučujemo da si dopustite biti slobodni i strpljivi u istraživanju vlastitih preferencija jer, seksualno zadovoljstvo je subjektivno.